Historia

Memoriał Romana Siemińskiego

Roman Siemiński był warszawiakiem z krwi i kości, urodził się w 1919 roku na ul. Browarnej. Wychował się w biedzie, w trudnych warunkach. Wysoki poziom sportowy osiągnął jeszcze przed II wojną światową, wygrywając wyścig „Do morza” zwrócił uwagę kibiców. Okupację spędził w Warszawie, utrzymywał rodzinę jeżdżąc zarobkowo rikszą. Po Powstaniu Warszawskim został osadzony w obozie koncentracyjnym Mauthausen-Gusen. Po zakończeniu II wojny światowej powrócił do Warszawy, gdzie podjął pracę w elektrowni. W tym czasie ponownie rozpoczął karierę kolarską. Szybko osiągnął wysoki poziom sportowy. W 1948 został został powołany do reprezentacji Polski na Wyścig Pokoju z Warszawy do Pragi, gdzie zajął w klasyfikacji końcowej 2 miejsce. To jego największy sukces sportowy. Był mistrzem i wielokrotnym medalistą Mistrzostw Polski. Reprezentował Polskę na Światowym Festiwali Młodzieży w Paryżu. W 1951 roku był w grupie kolarzy, która reaktywowała sekcję kolarską Legii. Po zakończeniu kariery został w klubie trenerem, a w latach 60. ubiegłego stulecia kierownikiem sekcji. Funkcję tą sprawował ponad 40 lat. Z Andrzejem Trochanowskim stworzyli duet, który w dużym stopniu wypracował wymierne sukcesy sportowe dla Legii.

Wyścig kolarski pamięci R. Siemińskiego był wydarzeniem sportowym znajdującym się w kalendarzu Polskiego Związku Kolarskiego. Od roku 2015 jest umieszczony w kalendarzu światowym UCI. Impreza jest konsekwentnie budowana z myślą o wprowadzeniu do najwyższych rangą klasyków w Polsce.  Przez lata poszukiwania tożsamości, swojej trasy i miejsca startowego, znalazł swoje miejsce w Raciążu.